Loodusfotograaf Anne Reiu – looduse ilu pole alati vaja minna otsima välismaale

Loodusfotograaf Anne Reiu
Loodusfotograaf Anne Reiu :: Foto: erakogu

Kas oled kunagi seisnud Pirita jahisadama ääres, kui päike loojub ning värvib taeva ja mere erakordsetesse toonidesse? Või oled jälginud kuldnokapere toimetusi ja tundnud rõõmu, et saad olla osa nende lihtsast, kuid olulisest elust? Võibolla oled. Ja seda on ka Anne, meie tänase loo peategelane. Anne Reiu on tulihingeline loodusfotograaf, kelle armastus Eesti looduse vastu on inspireerinud paljusid. Anne lugu ei ole lihtsalt lugu fotograafiast ja piltidest, vaid selles peegeldub sügavam armastus looduse vastu ja soov teistele oma loominguga rõõmu tuua. Tema teekond fotograafias algas nagu igal teisel – telefoniga pilte klõpsides –, kuid nüüdseks on see on viinud teda kaunitesse Eestimaa paikadesse jäädvustama hetki, mis sageli jäävad paljudel kiire elutempo tõttu märkamatuks.

Intervjuus räägib Anne, kuidas ta leidis tee fotograafia juurde, mis inspireerib teda jäädvustama just neid hetki ja paiku ning kuidas ta oma loomingu kaudu räägib lugusid, mis on sama rikkad ja mitmekesised kui Eesti loodus ise. Tema lugu toob esile fotograafia võlu ja väe ning õpetab meid nägema ilu seal, kus me seda varem võibolla ei märganudki.

Kuidas sai alguse sinu huvi fotograafia vastu?
Armastan väga kunsti. Olen seda õppinud. Looduses viibides näen kunsti igal pool enda ümber. Mõtlesin, et proovin jäädvustada hetki oma mobiiliga. Panin proovile mobiili ja ennast. 😀 Avastasin, et saan teha “kunsti” palju tervislikumalt. Liikudes looduses ja jäädvustades selle ilu… Nii motiveerisin ennast ka rohkem liikuma. See, mida olin jäädvustanud meeldis väga minu sõpradele. Nii saigi alguse minu huvi fotograafia vastu.

Kes on olnud sinu suurimad mõjutajad fotograafias?
Ei ole kedagi konkreetset.

Milline on olnud sinu kõige meeldejäävam hetk fotograafina?
Ei oskagi kohe öelda… Kauneid hetki on palju… Armastan loojanguid väga ja üks loojang, kui juhtusin olema Pirita jahisadamas, oli super majesteetlik. See hetk on üks meeldejäävaim. Ja teine, kui sain varitsedes jäädvustada kuldnokka oma poega toitmas – see oli ka ülev hetk. 😊
Minu tipphetked fotograafina on olnud ka need, kui mulle on kirjutatud tagasisidena, et ollakse
tänulikud kaunite fotode eest! Mulle on kirjutanud eakamad inimesed, kes ei saa kodust välja, aga saavad nautida minu Instagrami konto kaudu loodust. Või kui minuga on võtnud ühendust inimesed, kellel on olnud elus raskeid aegu ja minu fotod on pakkunud lohutust ja hetkeks sukelduda loodusesse läbi piltide. See tagasiside teeb südame soojaks ja innustab jätkama. Või kui mu fotosid on märgatud ja soovitud kas koduseinu kaunistama, postkaardile või on soovitud kalendreid, fotoraamatuid.

Mida sulle meeldib kõige rohkem pildistada, mis on su lemmikteemad ja miks?
Armastan loojanguid ja päikesetõuse, sest armastan väga värve. Need ei ole mitte kunagi ühesugused ja pakuvad alati põnevust, kui taeva nägu muutub iga hetkega. Väga meeldivad peegeldused veepinnal. See ka põnev teema. Veel meeldib väga makrofotosid teha, sest see maailm, mida kohe silmaga ei märka, on lihtsalt super ilus ja samuti väga põnev.

Kastepiisad karikakra õiel. Anne Reiu foto.
Karikakar. Foto: Anne Reiu

Millised on olnud su suurimad väljakutsed fotograafina ja kuidas sa need ületasid?
Suurim väljakutse on olnud just õppida nägema tervikpilti või hetke, mida jäädvustada. Ei ole ju nii, et suvaliselt klõpsid… Foto peab ju olema ilus endal vaadata ja teistel ka. Eks see on nõudnud proovimist ja katsetamist. Ja muidugi on olnud väljakutseks ka fotode kvaliteet. Ei teadnud midagi alguses failide nõuetest, kui oli soovi fotodega midagi teha. Kas seinale või kalendrisse printida. Olen neid asju uurides ja vahel ka targema käest nõu küsides püüdnud endale selgemaks saada. Selles on mul jätkuval veel palju areneda.

Millist sõnumit soovid oma fotodega edasi anda või rääkida?
Selleks, et nautida looduse ilu, ei ole alati vaja minna seda otsima välismaale. Meil siin Eestis on palju kaunist, mida looduses nautida. Näha ilu igas hetkes, ka väikestes asjades ja ka hallidel päevadel. Innustada inimesi rohkem käima looduses. See on super koht, kus akusid laadida. Ja pealekauba on see tasuta. 😊

Sügisvärvides puud jõe kaldal. Anne Reiu foto.
Sügis. Foto: Anne Reiu

Mille põhjal otsustad, millised vaatamisväärsused või loodusvaated väärivad jäädvustamist?
Kui mulle mingi hetk või vaade meeldib, siis jäädvustangi. Hiljem vaatan, kas midagi kaamerasse ka jäi sellist, mida tasub säilitada. Vahel kustutan kõik jäädvustused.

Millist fotovarustust eelistad kasutada ja miks?
Kuna mobiiltelefonide kaamerad on väga võimekad, siis eelistangi kasutada tihtipeale seda, sest see on kerge kaasa võtta. 😀 Aga alati sellest ei piisa, nt makropiltide tegemisel või kuu pildistamisel. Siis vaja võtta fotoaparaat kaasa. Kuna ma ei ole mingi proff, siis mulle on siiani piisanud fotoaparaadist Canon EOS 600D ja objektiivid Canon 55-250mm, 18-55mm ja Tamron 18-200mm.

Kui palju aega ja tähelepanu pöörad piltide järeltöötlusele?
Päris palju aega kulub sellele, et vaadata kõik pildid üle ja sättida neid. Väga harva tuleb pilt välja selline, nagu ta looduses on. Ja vahel proovin värvidega mängida ka. 😊

Kuidas mõjutab fotograafia sinu meelest inimeste suhtumist loodusesse ja keskkonnakaitse teemadesse?
Mulle tundub, et mõjutab mingil määral. Tahaks uskuda, et mõjutab paremas suunas, et tekitab soovi hoida loodust ja keskkonda.

Milliseid vigu näed algajaid fotograafe tegemas või milliseid tegid algajana ise ja kuidas neid vältida?
Muidugi on ilu vaataja silmades. Foto peaks olema vaatamisväärne, horisont peaks olema sirge ja et sensor ja objektiiv oleksid puhtad. Vahel vaatad fotol sinist taevast ja näed seal mustuse/tolmu täppe. See ei ole ilus. On vaja ka otsustada, mis on fotol fookuses. Need on kõik asjad, milles ise olen pidanud ka paranema. Harjutamine teeb meistriks ja vigadest saab õppida.

Mis nõu annaksid kellelegi, kes soovib fotograafiaga algust teha?
Alustada lihtsamast, vaata kaamerasilmast, kas horisont on sirge ja kas pilt on terviklik. Proovi saada pildil midagi fookusesse. Mõtle läbi, mida soovid pildistada, kas taevast või maastikku. Vastavalt sellele võta rohkem kaamerasse kas siis taevast või maastikku… Hakata tasapisi harjutama… Sama saab teha telefoniga.

Vigala jõgi. Anne Reiu foto.
Vigala jõgi, Kabala, Rapla vald. Foto: Anne Reiu

Milline on su lemmik pildistamiskoht Eestis ja miks?
Raplamaa ja Harjumaa, lihtsalt seal veedan kõige rohkem aega.

Kas on mõni konkreetne koht Eestis, mida sa pole veel pildistanud, aga tahaksid pildistada?
Jah, nt Rummu karjäär, Saula siniallikad ja Kakerdaja raba.

Kas on veel midagi, mida tahaksid öelda Ilusate Eesti paikade blogi lugejatele?
Eesti on väike aga ilus paik elamiseks ja avastamiseks. Soovin rõõmu ja põnevust kaunite hetkede jäädvustamisest ja ka nende hetkede ja paikade jagamisest! 😊

Aitäh sulle intervjuu eest!
Anne Instagrami konto: https://www.instagram.com/anne_reiu_photography

Anne loost on näha, et ilusate fotode tegemine ei nõua kaugele rändamist ega keerulisi tehnikaid. Tema looming on tõend sellest, et looduse ilu võib leida meie enda koduõuest, kohalikest metsadest ja rabadest. Tema loos peegeldub fotograafia tõeline olemus – fotograafia pole ainult pildistamine, vaid lugude rääkimine ja emotsioonide jagamine läbi kaamerasilma.

Loodame, et see lugu annab inspiratsiooni ja julgustust kõigile fotohuvilistele, et avastada omaenda lugu ja jäädvustada Eesti looduse ilu oma unikaalsel viisil.

Vikerkaar. Anne Reiu foto.
Vikerkaar. Foto: Anne Reiu

Kommenteeri esimesena

Vasta

Sinu meiliaadressi ei avalikustata.


*